3. dan
Doručak, odjava iz hotela i odlazak u posjet geografsko-botaničkom rezervatu Đurđevački peski
To je zaštićeno botaničko područje, osebujnog staništa s velikim brojem endemičkih vrsta, jedinstvene flore i faune, te vidljivim oblicima pješčanih dina, odnosno ostatcima “hrvatske Sahare”. Površinom zauzima oko 20 hektara i dio toga 1963. je godine proglašeno posebnim geografsko-botaničkim rezervatom kao lako prepoznatljivim i jedinstvenim staništem u Hrvatskoj, a s namjerom očuvanja osebujnosti vegetacije, gdje su se u uvjetima života na pijesku mogle razviti i prilagoditi samo određene biljne vrste; među ostalima i preko 300 vrsta leptira. Uz endemske vrste su vidljivi i ostatci pješčanih dina.
Nakon razgleda Đurđevačkih peski, slijedi polazak prema Ličko-senjskoj županiji i otkrivanju zašto je ova destinacija proglašena Eden destinacijom na temu: “Turizam i zaštićena područja”,
Ugodna vožnja u pravcu NP Sjeverni Velebit i mjesta Krasno.
Dolazak u Krasno, smještaj u hotel. Za ručak uživat ćemo u ličkim specijalitetima a poslijepodne predlažemo posjetu Kući Velebita. Postav Kuće Velebita proteže se na četiri etaže i obuhvaća nekoliko tematskih cjelina koje se međusobno isprepliću i prožimaju kako bi vam se što bolje pokazalo bogatstvo Velebita, njegova raznolikost te kulturna i prirodna vrijednost. U središtu priče je čovjek i njegov direktan i indirektan utjecaj na prirodu i prirodne vrijednosti.
U prošlosti su stanovnici Velebita živjeli nomadskim načinom života, krčili su šumu, napasali stoku, gradili kamene nastambe – pastirske stanove i suhozide te na taj način stvarali nova staništa – travnjake, lokve i drugo, te utjecali na brojnost vrsta biljnog i životinjskog svijeta. U Kući Velebita upoznat ćete se sa nemalim dijelom te raznolikosti – raznim kukcima i pticama, velikim zvijerima, endemičnim biljnim vrstama prilagođenima ekstremnim životnim uvjetima…
No vrijednost ove planine nije samo u brojnosti biljnih, životinjskih i gljivljih vrsta već i u njezinoj krajobraznoj raznolikosti. Razlog tome su mnogobrojni površinski krški oblici – ponikve, grede, kukovi, škrape… samo su neki od njih. No priču kako su oni nastali pročitajte u Kući Velebita!
Nakon Kuće Velebita odlazimo na druženje i upoznavanje ljudi i običaja ovog predivnog hrvatskog gorskog kraja, Posjetiti ćemo siranu Runolist, degustirat ćemo vrhunske ličke sireve, nakon toga uputit ćemo se do susjednog domaćinstva i posjetiti obitelj koja je dio svoje kuće pretvorila u predivnu etno zbirku a vrijede ruke domaćice i domaćina ponudit će vam odlične domaće likere, zatim ćemo skoknuti do susjedne kuće i OPG-a Lulić na šalicu mirisnog velebitskog čaja koji će vas očarati svojim mirisima i okusom Velebita.
Povratak u hotel, večera i noćenje.