Veliki, naizgled goli blokovi stijena s mnoštvom pukotina, teško prohodne šume, maleni i veliki doci, travnate krške doline, jame, ponikve, sniježnice, lokve i škrape. Prostor sjevernog Velebita pravi je mozaik sastavljen od najrazličitijih staništa koja su dom mnogim biljnim, gljivljim i životinjskim vrstama čije se bogatstvo tek počelo otkrivati.
Upravo je ova raznolikost krških oblika, živoga svijeta i krajobraza bila razlogom proglašenja nacionalnog parka. Sjeverni Velebit idealno je odredište za sve one koji prednost daju aktivnom odmoru i rekreaciji u netaknutoj prirodi uz osjećaj iskonske divljine.
Bicikliranje, planinarenje, fotografiranje – izbor aktivnosti prepuštamo Vama. Među najpoznatijim lokalitetima u Parku su Zavižan, Velebitski botanički vrt, Premužićeva staza, Štirovača, Alan, Lubenovac. Obično se za planine kaže da ih treba osvojiti, a Velebit je planina koja osvaja svoje posjetitelje.
Zavižan i Alan područja su stalne izmjene otvorenih travnjačkih površina, bogatih zelenih šuma i ogromnih kamenih vapnenačkih blokova, a ujedno su okruženi vrhovima s kojih se pružaju prekrasni vidici na more i Liku.
U Velebitskom botaničkom vrtu možete uživati u bogatstvu velebitske flore i raznolikosti biljnih zajednica. Štirovača je područje izuzetno bogatih šuma smreke i jele i jedino vlažno stanište u Parku.
Lubenovac, prostrani velebitski travnjak, privlači vas brojnim ostacima starih stanova i suhozida koji svjedoče o nekadašnjem životu ljudi na planini i predstavljaju kulturnu baštinu ovoga kraja. Premužićeva staza vodi vas do samih vrhova Velebita i zadivljuje vas kako svojom izvedbom tako i raznolikošću površinskih krških oblika.
Bukove šume na području Nacionalnog parka Sjeverni Velebit, unutar Strogog rezervata Hajdučki i Rožanski kukovi, zajedno s bukovim šumama na lokacijama Suva draga-Klimenta i Oglavinovac-Javornik u Nacionalnom parku Paklenica i bukovim šumama u još 10 europskih zemalja, od 2017.g. upisane su na Popis Svjetske baštine UNESCO-a.